Aplankius šalies sostinę, Vilnių, derėtų aplankyti ir dvi senąsias Lietuvos sostines, Trakus ir Kernavę. Istoriniuose šaltiniuose Kernavė buvo minima dar 1279 m., o Trakai – 1316 m.

Stabtelėjus Kernavėje, pirmojoje Lietuvos istorinėje sostinėje, jus pasitinka įspūdingas penkių piliakalnių gynybinis kompleksas. Jis — vienintelis toks pasaulyje, niekur daugiau nieko panašaus neišvysite. Tai suteikia šiai vietai magiškos auros, ir, atrodo, galima nesunkiai įsivaizduoti, kokia didinga kadaise buvo ši kunigaikščių rezidencija, tuomet garsėjusi kaip reikšmingiausias Lietuvos valstybės politinis ir ekonominis centras. 2004-taisiais, pripažįstant išskirtinę pasaulinę vertę, Kernavė buvo įtraukta ir į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Pasivaikščiojus po piliakalnius, verta stabtelėti ir pačiame Kernavės miestelyje, kuriame daugybė istorinių architektūrinių paminklų, stūkso išlikusios XIV a. Vytauto laikų bažnytėlės liekanos. Tokiais dalykais Lietuva išties žavi — galimybe prisiliesti prie tikrųjų savo šaknų, menančių didngus istorijus vingius. Netoliese yra įrengtas Archeologijos ir istorijos muziejus, pasakojantis apie didingą Kernavės istoriją, kuomet šiame viduramžių mieste gyveno apie tris tūkstančius miestiečių ir buvo gausu amatininkų dirbtuvių. Toks prisiminimas apie Kernavę lietuvių širdyse išlikęs ir dabar — kiekvienais metais būtent čia vyksta didžiausios šalies amatininkų šventės.

Aplankius antrąją šalies istorinę sostinę, Trakus, taip pat pajusite senosios Lietuvos didingumo dvelksmą. Pilis, apsupta vandens, į kurią galima patekti tik tiltu, tiesiog kviečia prieiti arčiau ir pasigrožėti. Senąjį Trakų miestelį 1316 m. įkūrė Lietuvos Didysis kunigaikštis Gediminas. Tai jis pastatė šią pilį, ir perkėlė sostinę iš Kernavės į Senuosius Trakus. Dabar pilyje veikia muziejus, kurio ekspozicijas gali apžiūrėti visi norintys. Legenda byloja, jog Gediminas, medžiodamas girioje šiose vietose, surado gražų kalną, kurio papėdėje augo dauybė ąžuolų. Jam čia taip patiko, jog nusprendė šiose vietose apsigyventi.

Būnant Trakuose, tiesiog būtina paragauti kibinų, kurie čia — patys skaniausi. XIV a. pab. Trakuose apsigyveno karaimai, kuriuos iš Krymo čia atvežė Vytautas Didysis. Taigi, tikrai nenuostabu, jog šis karaimiškas kulinarinio paveldo patiekalas čia sutraukia tiek daug žmonių. Trakai garsėja puikia infrastruktūra, čia visuomet smagu pasivaikščioti ir paklaidžioti po apylinkes bei mažas gatveles, tolumoje matant gražiąją pilį, stūksančią saloje, ir nesunkiai įsivaizduojant, koks gyvenimas čia virė anksčiau.